Cracovia 3D

Na rynku

Od czwartku w pałacu Krzysztofory można oglądać wystawę poświęconą historycznej zabudowie Krakowa.

Wystawa "Cracovia 3D. Rekonstrukcje cyfrowe historycznej zabudowy Krakowa" prezentuje efekty prac prowadzonych systematycznie od 2004 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa nad stworzeniem wirtualnego obrazu dawnej zabudowy miasta przy użyciu techniki 3D (trójwymiarowego modelowania). Tematem ekspozycji jest kształt historyczny założenia urbanistycznego i zabudowy Krakowa. Ilustrują go rekonstrukcje wybranych zespołów budowli i pojedynczych obiektów architektury miasta, opracowane w postaci wirtualnych modeli przestrzennych.



Nazwa miasta w języku łacińskim w tytule wystawy nawiązuje do tradycji panoramicznych widoków, z objaśniającymi opisami umieszczanymi w polu przedstawienia. Najbliższą relację stanowi panorama Krakowa zamieszczona w dziele Civitates orbis terrarum w 1617 roku. Widok ten w znaczący sposób inspirował do stworzenia rekonstrukcji Krakowa i stanowił ważne źródło ikonograficzne. Zastosowana technika wizualizacji 3D zastąpiła miedzioryt. Zamiast rylca i płyty miedziorytniczej została użyta technika komputerowa.

Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej pokazano rekonstrukcje architektoniczno-urbanistyczne Krakowa i dawnych miast sąsiadujących – Kazimierza i Kleparza wraz z przedmieściami, jurydykami i wsiami z połowy XVII wieku. W ramach opracowania odtworzony został teren z wszystkimi istotnymi cechami oraz zróżnicowana pod względem rozmiarów, form i funkcji zabudowa. W tej części wystawy zaprezentowano wybrane rekonstrukcje, zgrupowane według tematów: urbanistyka, architektura sakralna Krakowa i fortyfikacje.
Drugą pod względem tematycznym część ekspozycji stanowią rekonstrukcje architektoniczne Rynku krakowskiego, obejmujące ewolucję zmian, które nastąpiły w ciągu sześciu stuleci, od najwcześniejszych lat funkcjonowania placu, wytyczonego w następstwie lokacji w 1257 roku, do końca XVIII wieku. Postawiono akcent na przedstawienie nieistniejących obiektów i zespołów architektury lub zachowanych w stanie przekształconym. Ich modele cyfrowe powstały na podstawie źródeł materialnych, ikonografii i opisów.
Ekspozycji urządzonej w przeważającym stopniu za pomocą druków wielkoformatowych towarzyszą animacje komputerowe i projekcje filmów zrealizowanych w technice cyfrowej: Cracovia A.D. 1650 i Cracovia Origo.


Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35.
Wystawa czynna od 5 maja 2011 do 14 sierpnia 2011,
środa – niedziela, w godz. 10.00–17.30.

Źródło: MHK

fot. Leszek Tarczoń

 

Czytaj także:

Wyniki Grupy PÓŁNOC Nieruchomości S.A. w I kwartale 2011 r.

Zamknij [x]

Czytaj także:

Wyniki Grupy PÓŁNOC Nieruchomości S.A. w I kwartale 2011 r.

Zamknij [x]