Apartament dla pupila

Analizy, opinie

Na początku drugiego tysiąclecia sw. Franciszek dostrzegł ich wyjątkowość. Towarzyszą człowiekowi od setek lat na dobre i na złe. Wcześniej były niepożądanymi drapieżnikami, dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Większość Polaków zwykle analizuje lepsze i gorsze strony posiadania zwierząt domowych w mieszkaniu średniej wielkości lub kawalerce.

Wiele osób dochodzi do wniosku, że nie mogą pozwolić sobie na nowego towarzysza dysponując bardzo ograniczoną powierzchnią. Młode rodziny często są w posiadaniu małego mieszkania, co znacznie komplikuje podjęcie decyzji o zakupie futrzanego przyjaciela. Nierzadko pojawiają się obawy związane z zapewnieniem mu odpowiednich warunków do życia. Istnieje jednak wiele zwierząt, które będą żyć szczęśliwie niezależnie od powierzchni mieszkania, tak długo jak długo właściciel okaże im zainteresowanie i otoczy należytą opieką.

"Wśród zapytań od naszych klientów wiele razy pojawia się temat zwierząt domowych. Odnoszę wrażenie, że tego typu zjawisko nasila się z każdym kolejnym rokiem, wraz ze wzrostem świadomości społecznej. Ludzie coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy ich przyjaciel będzie miał wystarczająco dużo przestrzeni do życia. Obecnie prowadzonych jest wiele kampanii mających na celu uwrażliwienie społeczeństwa na krzywdę zwierząt. Wiedząc o tym, że klient posiada czworonoga, nasi doradcy intuicyjnie sugerują sprzyjające rozwiązania". - mówi Iza Damięcka z firmy INDEPRO Nieruchomości w Krakowie.

Pamiętajmy, że zwierzę to nie zabawka. Decyzja o zakupie lub przygarnięciu pupila powinna być starannie przemyślana, z uwzględnieniem najbliższego otoczenia, bliskości terenów zielonych, parków, stosunku sąsiadów do zwierząt, a także wszystkich opłat związanych z nowym domownikiem. Nie powinniśmy narażać wybrańca na stres związany z ponowną zmianą opiekuna i miejsca zamieszkania.

Najbardziej popularne czworonogi w naszych domach to psy. Ich rasy możemy podzielić na małe, średnie oraz duże. Wielkość powinna być pierwszym kryterium, które weźmiemy pod uwagę podczas wyboru pupila. Nie mniej istotne są: pochodzenie, które znacznie przełoży się na kwestie zdrowotne zwierzęcia, wybór rasy i temperamentu. Jeżeli wszyscy domownicy dzień spędzają poza domem, nie ryzykujmy zdrowia psychicznego naszego czworonoga. Każdy pies potrzebuje regularnego ruchu na świeżym powietrzu.

"Wybierając zwierzę do domu ulegamy często panującej aktualnie modzie. Wybieramy pupila ze względu na słodki wygląd, mięciutką sierść czy też prośby naszych dzieci. Na pierwszego futrzanego przyjaciela można wybrać małego gryzonia czy tez królika. Dają one wiele radości dzieciom, jednocześnie będąc dla nich doskonałą szkołą opieki nad żywym stworzeniem. O ile chomika czy świnkę morska zadowoli duża klatka z miękkim siankiem, o tyle 50-kilogramowy pies będzie czuł się mało komfortowo w małym mieszkaniu na trzecim piętrze. Przyjmuje się, że im większy pies, tym większe zapotrzebowanie na powierzchnie bytową i ruch, ale pamiętajmy, że nie zawsze małe rozmiary idą w parze z małym temperamentem, np. Cairn Terrier czy Beagle potrzebuje dziennie 3-5 km intensywnego spaceru. Powinniśmy brać pod uwagę, że psów ras predysponowanych do chorób zwyrodnieniowych stawów nie powinno trzymać się w blokach bez windy. Coraz częstszym wyborem do mieszkań staja się koty. Zwierzęta, które potrafią zaadaptować na swoje potrzeby nawet najmniejszą przestrzeń, a ich gonitwa za pluszową myszą wystarczy, by rozładować stresy całego dnia. Zakup zwierzęcia to odpowiedzialna decyzja. Pamiętajmy - zwierzę to nie zabawka czy kolejny mebel, który gdy nie wkomponuje się w nasze mieszkanie, możemy usunąć lub wymienić na nowy" - dodaje Dominik Gąsiorowski, lekarz weterynarii z krakowskiej przychodni weterynaryjnej Greg-Wet.

Przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw”, zadaj sobie pytanie czy na pewno znajdziesz czas dla swojego przyjaciela. Istnieje wiele innych zwierząt niż psy i koty, które sprawiają, że zaspokoisz swoją potrzebę posiadania pupila. Żółwie, szynszyle, chomiki, rybki akwariowe to tylko kilka z gatunków zwierząt, które będą się czuły komfortowo niezależnie od wielkości mieszkania. Ryby są bardzo ciche i mniej interaktywne, jednak wspaniale wpływają na nasze samopoczucie i z pewnością umilą chwile relaksu, podczas gdy ptaki często są hałaśliwe i bardziej absorbujące uwagę domowników.  Warto zatem zastanowić się kilka razy przed podjęciem ostatecznej decyzji.


Tomasz Więcław
INDEPRO NieruchomościI

Czytaj także:

Czy Polacy zaczną na masową skalę opuszczać miasta?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Czy Polacy zaczną na masową skalę opuszczać miasta?

Zamknij [x]