147. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

Na rynku

W dniach 18 i 19 lutego 2023 roku Hala Cracovii przy al. Focha 40 zapełniła się stoiskami targowymi za sprawą 147. Targów Domów i Mieszkań, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Pierwsze tegoroczne targi mieszkaniowe odbywające się w naszym mieście stanowiły okazję do zapoznania z aktualną ofertą wystawców prezentujących mieszkania, kredyty hipoteczne i inne usługi z rynku mieszkaniowego.

fot. R
fot. R

Targi cieszyły się zainteresowaniem odwiedzających. Według danych organizatora odwiedziło je blisko 1600 osób. Po roku 2022, który zmienił rynek mieszkaniowy za sprawą wysokiej inflacji, wzrostu stóp procentowych i niepewnej sytuacji związanej z wojną za naszą wschodnią granicą, potencjalni nabywcy mieszkań poszukują informacji, które pomogą im w podjęciu ważnej decyzji związanej z zakupem mieszkania. Podczas targów mieszkaniowych informacje takie można uzyskać w rozmowach z przedstawicielami wystawców, a także wysłuchując prelekcji towarzyszących imprezie. W giełdowy weekend na terenie targowej sali wykładowej odbywały się prelekcje związane między innym z kredytami hipotecznymi oraz zakupem, odbiorem i wykańczaniem mieszkań.  

Miniony rok cechował się widocznym ograniczeniem liczby nowych inwestycji wprowadzanych do sprzedaży przez firmy deweloperskie. Była to naturalna reakcja inwestorów na zmieniające się warunki rynkowe. Malejąca oferta niepokoić może zwłaszcza nabywców poszukujących lokali na własne potrzeby mieszkaniowe, którzy nie dysponują nadwyżkami gotówki, i dla których spadła zarówno dostępność kredytów, jak i możliwości wyboru mieszkania spełniającego najważniejsze potrzeby i oczekiwania ich gospodarstw domowych. Wsparciem dla młodych kredytobiorców kupujących swoje pierwsze mieszkanie z założenia ma być zapowiadany nowy rządowy program "Pierwsze mieszkanie", którego uruchomienie może dać impuls wspomagający popyt.

W sobotnie przedpołudnie w strefie wykładów odbyła się konferencja targowa, w trakcie której omówiono kilka tematów. Na początku konferencji plany inwestycyjne i infrastrukturalne Miasta Krakowa na 2023 rok, także w kontekście planowanych inwestycji deweloperskich, przedstawił Grzegorz Stawowy, Przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa. Przedmiotem drugiego wystąpienia było omówienie aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym Krakowa i w okolicach. Prelekcję tę poprowadziła Ewelina Wójciak z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Na zakończenie konferencji Piotr Legerski, Prezes Zarządu SBDiM omówił plany i działania SBDiM przewidziane w roku 2023.

R.

Czytaj także:

Jak zakończył się rok 2022 w budownictwie deweloperskim?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Jak zakończył się rok 2022 w budownictwie deweloperskim?

Zamknij [x]