Posłowie chcą rynku wtórnego w MdM

Poradnik

W miniony czwartek posłowie zadecydowali o tym, że program Mieszkanie dla Młodych będzie obejmował również rynek wtórny.

fot. R
fot. R

Jeżeli wspomnianą zmianę zaakceptuje Senat oraz Prezydent, to już niebawem pierwsi nabywcy używanych lokali otrzymają dopłatę do wkładu własnego.

Zasady dotowania używanych mieszkań mają być takie same, jak w przypadku lokali z rynku pierwotnego. Jedyna różnica będzie związana z niższą wysokością limitu. Ma on wynosić 90% średniego wskaźnika kosztu odtworzenia 1 mkw. To oznacza, że limit dotyczący rynku wtórnego będzie o 18,18% niższy od analogicznej stawki dla mieszkań deweloperskich. Gdyby już dziś rozszerzono program MdM na rynek wtórny, to w Krakowie dopłata obejmowałaby używane mieszkania z ceną nieprzekraczającą 4183 zł.

W ramach czwartkowego głosowania posłowie zaakceptowali też zmiany zasad MdM-u, które były planowane i ogłoszone już znacznie wcześniej. Wspomniane zmiany przewidują:  

1. Podwyższenie dofinansowania wkładu własnego dla osób wychowujących przynajmniej trójkę dzieci (z 15% do 30% przeliczeniowej wartości domu lub mieszkania)

2. Usunięcie wymagań dotyczących wieku (do 35 lat) i konieczności zakupu pierwszego lokum w przypadku osób, które posiadają przynajmniej troje dzieci

3. Podwyższenie dofinansowania wkładu własnego dla osób wychowujących przynajmniej dwoje dzieci (z 15% do 20% przeliczeniowej wartości domu lub mieszkania)

4. Zwiększenie maksymalnej powierzchni, która jest brana pod uwagę podczas obliczania dopłaty do wkładu własnego dla osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci (wzrost z 50 mkw. do 65 mkw.)

5. Wprowadzenie możliwości przystąpienia do kredytu przez dowolną osobę (a nie tylko członka najbliższej rodziny)

6. Włączenie do rządowego programu budowanych mieszkań spółdzielczych oraz lokali powstałych w ramach przebudowy lub adaptacji budynku niemieszkalnego

7. Wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym wcześniejsza spłata kredytu w pierwszych pięciu latach będzie zmuszała beneficjenta do zwrotu części przyznanej pomocy (taka sankcja ma być stosowana jeśli kredytobiorca nadpłaci kwotę wyższą od dofinansowania wkładu)

Jak widać, część zmian będzie dotyczyć również singli, bezdzietnych małżeństw oraz rodzin z jednym dzieckiem. Warto pamiętać o tym, że sankcja dotycząca nadpłaty kredytu (patrz punkt 7) ma obowiązywać tylko w przypadku umów podpisanych po wejściu w życie nowych przepisów.

(A.P.)

Czytaj także:

Zmiany w prawie budowlanym od 28 czerwca

Zamknij [x]

Czytaj także:

Zmiany w prawie budowlanym od 28 czerwca

Zamknij [x]