Ponadczasowy symbol dobrego stylu

Poradnik

Ich historia sięga setek, a nawet tysięcy lat, są delikatne i wymagają starannego użytkowania. Jednak, mimo postępu technologicznego, to właśnie one cieszą się nieprzemijającym uznaniem designerów i użytkowników. Mowa o wyrobach ze szkła i porcelany – obowiązkowych elementach każdego stylowego wnętrza.

fot. BM
fot. BM

W dzisiejszych czasach, kiedy zalewają nas najróżniejsze formy wyrobów z tworzyw sztucznych, chętniej sięgamy po klasyczne i naturalne surowce, takie jak właśnie szkło i ceramika. Warto w tym wyborze zwrócić się po rodzime produkty. Bo to właśnie polskie zakłady doceniane są na świecie ze względu na oryginalne wzornictwo, kunszt wykonania czy osiągnięcia technologiczne.

Szkło
„Mimo rozwoju cywilizacji w dziedzinie produkcji szkła kryształowego, tak naprawdę niewiele się zmieniło od czasów starożytnego Egiptu. Wciąż najbardziej cenione są wytwarzane ręcznie, unikalne kształty, niemożliwe do pozyskania w produkcji masowej” - czytamy na stronie Huty Szkła Zawiercie. Obecne ulepszony skład chemiczny pozwala na nadanie kryształom doskonałej przejrzystości i refleksów świetlnych, a nowoczesna technologia maszynowa umożliwia ich produkcję na większą skalę.

Istnieją różne rodzaje szkła dekoracyjnego klasyfikowane ze względu na sposób ich formowania (może to być szkło dmuchane, prasowane czy wykonywane maszynowo) lub na skład chemiczny (szkło sodowe lub kryształowe). Najbardziej cenione jest szkło kryształowe, które swoją popularność zawdzięcza wysokiej jakości, trwałości i przede wszystkim walorom estetycznym. To z niego wykonuje się kieliszki, karafki, czy wazony.

Polska może pochwalić się silną tradycją w produkcji szkła dekoracyjnego. Krosno, Zawiercie, Jasło czy Wołomin - to ośrodki, w których funkcjonują cenione na świecie huty szkła. W ich asortymencie znajdziemy zarówno wyroby maszynowe, jak i ręcznie wykonywane, artystyczne perełki. Produkty tych marek można kupić w tradycyjnych sklepach za asortymentem domowym oraz w internecie. Przykładowo, na stronie www.polszklo.pl zamieszczona jest baza polskich zakładów oraz sklep internetowy z ich wyrobami.

Porcelana
O jej zaletach można mówić bez końca. Eleganckie i wyrafinowane kształty porcelany - niezależnie od stylu - pasują niemal do każdego wnętrza. Na całym świecie porcelana uznawana jest za jeden z najwyższych jakościowo materiałów. Wbrew pozorom jest to materiał bardzo wytrzymały - odporny na wysokie temperatury i działanie czynników chemicznych, a także nieprzepuszczający cieczy i gazów. Przekazywana przez pokolenia potrafi zachować doskonały wygląd.
Jako najszlachetniejsza z ceramik, jest prawdziwą ozdobą domu. Może być ręcznie malowana (najczęściej w niebieskie wzory) lub śnieżnobiała, bogato zdobiona lub nowoczesna i minimalistyczna... Co więcej, znalazła swoje zastosowanie także poza kuchnią i jadalnią. Wciąż produkowane są słynne porcelanowe lalki, kafelki, lampy, skarbonki i szkatułki. Obecnie bardzo modne są przedmioty ceramiczne imitujące kształtem papierowe torby czy plastikowe kubki.

Mimo że porcelana została wynaleziona w Chinach, Europa może również poszczycić się ośrodkami produkującymi jedne z najlepszych wyrobów ceramicznych (jak słynna manufaktura miśnieńska). Nasz kraj bynajmniej nie pozostaje w tyle. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. to obecnie największe fabryki porcelany cienkościennej w Europie. A to nie jedyne tego typu zakłady. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na stronę www.polskaporcelana.pl i przeglądnąć dość obszerną listę polskich firm produkujących wyroby porcelanowe.

Gdzie Kupić?
Miłośników pięknych drobiazgów z pewnością nie trzeba długo zachęcać do zakupu szkła kryształowego czy porcelany. Ale gdzie można znaleźć największą ich ofertę? Z pewnością sklepy internetowe są najwygodniejszym sposobem zamówienia zastawy, ale jeśli poszukujemy pojedynczych „perełek” do upiększenia naszego domu, warto zajrzeć do krakowskich sklepów i galerii.

Na początek polecamy spacer po modnej obecnie dzielnicy Zabłocie. Tam, na przeciwko Muzeum MOCAK i Fabryki Oscara Schindlera, przy ulicy Lipowej 3 znajduje się Centrum Szkła i Ceramiki. Jest to inicjatywa krakowskiego Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Można tu znaleźć ręcznie robione szkło dekoracyjne (szklanki, kieliszki, karafki), a także unikatowe, szklane i ceramiczne dzieła głownie młodych artystów. Co ciekawe, od niedawna w Centrum organizowane są pokazy tradycyjnego wytwarzania szkła.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.lipowa3.pl.

Kolejnym interesującym miejscem na mapie Krakowa jest Galeria BB, która zajmuje się promocją i sprzedażą polskiej sztuki użytkowej, dekoracyjnej i designu. Młodzi artyści wystawiają i sprzedają tu swoje prace z gliny, szkła, papieru, tkaniny, wikliny, czy metalu. Szczegóły na stronie www.galeriabb.com.

Osoby celujące w produkty naszych słynnych zakładów powinny odwiedzić krakowskie sklepy ze szkłem i porcelaną. Znajdują się one m.in. na Kazimierzu (przy skrzyżowaniu ul. Wawrzyńca i Starowiślnej), w Salonie ARGED (ul. Stradomska 2) oraz w domu handlowym ESKOT (ul. Pana Tadeusza 4). Duży wybór polskiej porcelany ma także sklep Witek's w Modlniczce.

Wciąż panuje przekonanie, że na posiadanie szkła kryształowego czy porcelany mogą sobie pozwolić tylko zamożne osoby. Za unikatowe przedmioty, wykonane ręcznie, z pewnością zapłacimy więcej. Ale już kieliszki wydmuchiwane automatycznie, czy porcelanę malowaną maszynowo można nabyć taniej. Warto inwestować w te przedmioty! Kupując polskie wyroby dekoracyjne nie tylko wspieramy rozwój rodzimego przemysłu i doceniamy młodych artystów, ale przede wszystkim - upiększamy naszą przestrzeń przedmiotami wyjątkowymi i sprawdzonymi.

Beata Milligan

Czytaj także:

Zrób sobie ogródek

Zamknij [x]

Czytaj także:

Zrób sobie ogródek

Zamknij [x]