Szukaj nieruchomości na mapie dzielnic Krakowa

 

Inwestycje: Kraków Prądnik Czerwony (Dzieln. III)

Przykro nam, ale nie znaleźliśmy żadnych inwestycji spełniających Twoje kryteria.

Spróbuj usunąć niektóre parametry wyszukiwania

O dzielnicy

Choć w ostatnich latach przybywa nabywców traktujących zakup lokalu inwestycyjnie, kupno własnego mieszkania dla większości osób oznacza decyzję wyjątkową i podejmowaną na całe życie. Musi więc być ona poprzedzona wnikliwą analizą potrzeb i możliwości. Wybierając lokalizację trzeba brać pod uwagę wiele aspektów. Do najważniejszych należy położenie dzielnicy względem centrum i innych strategicznych obiektów handlowo-usługowych oraz oświatowych, z których korzysta się na co dzień. Niebagatelne znaczenie ma też dostępność infrastruktury komunikacyjnej i jakość lokalnych rozwiązań drogowych. Kolejnym elementem, istotnym zwłaszcza dla osób aktywnych i szukających wytchnienia po dniu pracy, jest sąsiedztwo parków lub terenów zielonych. Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba także przeanalizować opinie mieszkańców dzielnicy oraz jej ogólną ocenę, pokazującą, jak wybrana dzielnica prezentuje się na tle innych części miasta. Wszystkie te aspekty decydować będą o komforcie naszego życia, a jednocześnie wpłyną na wartość nieruchomości w przyszłości. Jak więc według różnych aspektów ocenić można Dzielnicę III Prądnik Czerwony?

Pod względem obszaru Prądnik Czerwony zalicza się do mniejszych krakowskich dzielnic, jeżeli chodzi zaś o ludność, według oficjalnych statystyk populacja zbliża się do 50 tys. osób. Dzielnica jest więc stosunkowo gęsto zaludniona, co jest pochodną jej lokalizacji (dogodne położenie blisko centrum, strategiczne umiejscowienie względem drogi wyjazdowej na Warszawę) oraz intensywnej zabudowy komercyjno-mieszkaniowej.

Do 1990 roku Prądnik Czerwony stanowił wraz ze Starym Miastem i Grzegórzkami część większej dzielnicy Śródmieście. Oprócz wymienionych wcześniej dzielnic sąsiaduje także z Mistrzejowicami i Prądnikiem Białym. Jest to więc sąsiedztwo bardzo atrakcyjne, w dzielnicach otaczających Prądnik Czerwony koncentruje się bowiem znaczna część życia kulturalnego i gospodarczego Krakowa. Obecnie w skład Dzielnicy III wchodzą między innymi Wieczysta, część Warszawskiego, część Olszy, Olsza II, Ugorek, Prądnik Czerwony, część Rakowic oraz Śliczna.

Za najbardziej charakterystyczne miejsca Prądnika Czerwonego uchodzą Park Zaczarowanej Dorożki, Cmentarz Batowicki, młyn przy ul. Ładnej oraz kilka dużych kompleksów biurowych. Dzielnica ma dobre połączenia autobusowe, również nocne, choć sporo osób z terenu graniczącego ze Starym Miastem funduje sobie piesze spacery w okolice Rynku Głównego. Na Prądniku Czerwonym zbiegają się ważne krajowe trasy komunikacyjne. Dzielnicę przecina, wyznaczając granicę pomiędzy częścią północną i południową, droga, którą tworzą w ciągu al. Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, ul. Lublańska i ul. Opolska. Równolegle do zachodnich części dzielnicy przebiega al. 29 Listopada, stanowiąca wyjazd z Krakowa w kierunku na Warszawę. Na południowych rogatkach przez Prądnik Czerwony przebiegają natomiast ul. Mogilska i al. Jana Pawła II. Do ważnych arterii dzielnicy należą także ul. Dobrego Pasterza, Młyńska, Janusza Meissnera i Pilotów. To na Prądniku Czerwonym położonych jest szereg ważnych węzłów komunikacyjnych, takich jak estakada nad al. 29 Listopada, skrzyżowanie w pobliżu Parku Lotników Polskich, Rondo Młyńskie i Rondo Polsadu. Komunikację miejską w dzielnicy zapewniają głównie autobusy MPK (bardzo duża liczba połączeń) oraz tramwaje obsługujące linie biegnące od Ronda Mogilskiego w kierunku Nowej Huty. Planowana rozbudowa linii tramwajowej zapewni w przyszłości komunikację szynową także w innych częściach dzielnicy.

Tereny folwarczne

Prądnik Czerwony to dawna podkrakowska wieś, która zajmowała pas terenu pomiędzy traktem warszawskim a drogą do Olszy i Rakowic. Ten klin sięgał włości należących do klasztoru karmelitów, które były częścią miasta Kraków (obecnie to ulica Rakowicka). Wieś była wymieniana już w dokumentach z XII wieku, jako teren należący do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Z tego powodu o tej części Prądnika mówiło się Tyniecki. Sołectwo prądnickie datuje się na XIV wiek, kolejne stulecie przynosi powstawanie folwarków krakowskich klasztorów: jezuitów, dominikanów i franciszkanów. Każdy z nich miał osobną nazwę, stąd Prądnik Benedyktyński, Prądnik Dominikański, Karmelitański, zwany także Bosackim, oraz Franciszkański. Każdy z rejonów obecnej dzielnicy Prądnik Czerwony ma swoją odrębną historię i charakterystyczne miejsca związane m.in. z obecnością wojsk austriackich w czasach zaborów, czy tradycjami lotniczymi - w połowie lat 20. XX wieku lotnisko funkcjonujące na terenie Rakowic i Czyżyn było drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce. W połowie lat 30. przez Prądnik Czerwony poprowadzono trasę kolejową Kraków-Tunel. Prądnik Czerwony został włączony do Krakowa w 1941 roku, rok później powołano Klub Sportowy „Wieczysta”.

Prądnik Czerwony zaczął zmieniać swoje oblicze w II połowie minionego wieku. Olsza II i Ugorek to osiedla powstałe w latach 60. W następnej dekadzie na terenie Prądnika Czerwonego rozpoczęto wznoszenie dużego osiedla mieszkaniowego. W czasach gospodarki rynkowej dotychczasową zabudowę spółdzielczą zaczęły uzupełniać bloki deweloperskie. W ostatnich latach szczególny boom inwestycyjny widoczny był na obszarach położonych w okolicach ul. Dobrego Pasterza. Dzielnica cieszy się również opinią bezpiecznej, co doceniają zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi. Na terenie Prądnika Czerwonego działa znane krakowskie liceum, a także szkoła podstawowa i seminarium prowadzone przez Zakon Pijarów.

Urok małej dzielnicy

Bliska odległość do ścisłego centrum sprawia, że wiele osób, które korzystają z atrakcji w okolicach Rynku, pracują w centrum lub uczą się na krakowskich uczelniach, chętnie szuka mieszkania w tej dzielnicy. Można tu kupić lokum w cenie zbliżonej do krakowskiej średniej, czyli znacznie taniej niż na Starym Mieście. Dzielnica rozwija się w umiarkowanym tempie, oferując swoim mieszkańcom rozbudowaną infrastrukturą społeczną. Jej architektura jest dość jednolita. Przez wiele lat dominowały spółdzielcze osiedla. Obecnie Prądnik Czerwony oferuje wybrane lokalizacje mniejszych kompleksów budynków mieszkalnych wiele propozycji z rynku wtórnego, także w postaci domów jednorodzinnych.

Prądnik Czerwony to komfort mieszkania blisko centrum i wygoda komunikacyjna - walory cenne dla osób w różnym wieku. To także miejsce, w którym oprócz mieszkania znaleźć można także ciekawą pracę i zrobić mniejsze lub większe zakupy w rozlokowanych na osiedlach supermarketach lub centrach handlowych Krokus oraz Serenada, położonych w rejonie ul. Bora-Komorowskiego. Osoby aktywne fizycznie mogą korzystać z pobliskiego Parku Lotników Polskich lub Parku Wodnego.