W III kw. liczba nowych „hipotek” spadła o 5,50%

Analizy, opinie

Centrum Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (Centrum AMRON) opublikowało swój kwartalny raport.

fot. R
fot. R

W tej obszernej analizie, jak zwykle znalazły się ciekawe informacje o sytuacji panującej na krajowym rynku kredytów mieszkaniowych.

Bieżąca edycja raportu AMRON SARFiN opiera się na informacjach zebranych w trzecim kwartale 2015 roku. Wskazują one, że poprawa koniunktury, którą odnotowano w drugim kwartale bieżącego roku, miała jedynie przejściowy charakter. Od lipca do września 2015 r. rynek hipoteczny powrócił do wyników, które notowano 9 miesięcy - 12 miesięcy wcześniej. Eksperci Centrum AMRON uważają, że w przyszłym roku nie można się spodziewać znaczącego zwiększenia akcji kredytowej. Stabilizacja liczby nowych „hipotek” na obecnym poziomie będzie oznaczała, że nawet rekordowo niskie stopy procentowe nie mogą pobudzić sprzedaży mieszkań na kredyt.

W III kw. 2015 r. najważniejszym sygnałem z rynku, był spadek liczby nowych „hipotek”. Od lipca do września 2015 roku krajowe banki podpisały 43 945 umów kredytu mieszkaniowego. Oznacza to zmianę o (-5,50%) w relacji do poprzedniego kwartału.

Warto wspomnieć, że program MdM stymulował sprzedaż kredytów w znacznie większym stopniu niż poprzednio. Od kwietnia do czerwca b.r. banki zaakceptowały 4741 wniosków o kredyt z rządową dopłatą. W poprzednim kwartale, ten wynik zwiększył się do 6533 wniosków (wzrost o 37,80%).

Trzeba również nadmienić, że w ubiegłym kwartale łączna wartość nowych kredytów mieszkaniowych wyniosła 9,704 miliarda złotych. To oznacza, że banki pożyczyły nabywcom mieszkań i domów o 3,52% mniej środków niż w kwietniu, maju i czerwcu b.r.

Raport przygotowany przez Centrum Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami zawiera też ciekawe informacje na temat marż nowych kredytów mieszkaniowych. Dane AMRON-u wskazują, że od lipca do września 2015 r. przeciętna stawka marży dla kredytu o wartości 300 000 zł, wkładzie własnym 25% i okresie spłaty 25 lat, spadła o 0,01 punktu procentowego (z 1,76% do 1,75%). Warto wspomnieć, że pod koniec III kw. 2014 r. analogiczna stawka wynosiła 1,81%. Najnowsze dane AMRON-u oznaczają, że banki zrezygnowały z podwyżek marż wprowadzonych w drugiej połowie 2014 r.

(A.P.)

Czytaj także:

113. Giełda SBDiM: udane zakończenie roku targowego

Zamknij [x]

Czytaj także:

113. Giełda SBDiM: udane zakończenie roku targowego

Zamknij [x]