Tutaj studenci rozdają karty!

Na rynku

Rynek wynajmu mieszkań w Krakowie rządzi się swoimi prawami. Prawami studentów. To właśnie przedstawiciele braci studenckiej (w czasie studiów, a także zaraz po nich) w dużej mierze nakręcają koniunkturę na mieszkania do wynajęcia.

fot. R
fot. R

Dlatego też roczny cykl rynku wynajmu zbieżny jest z rokiem akademickim.

17 tys. zł miesięcznie – tyle wynosi stawka wywoławcza najdroższego mieszkania do wynajęcia w Krakowie. Jest to 3-pokojowy apartament o powierzchni 90 mkw. zlokalizowany przy ulicy Smoczej. Takiego mieszkania z pewnością nie wynajmie student. Najniższa stawka za najem całego mieszkania wynosi z kolei 750 zł. Takiej ceny zażądał właściciel kawalerki o powierzchni 22 mkw., usytuowanej na parterze domu jednorodzinnego przy ulicy Wichrowej. Tańsze oferty odnoszą się już zwykle do pojedynczych pokoi w kilkupokojowych lokalach.

Najtańsze i najdroższe oferty najmu mieszkań z rynku wtórnego w Krakowie, czerwiec 2016 r.

Opracowanie własne na podstawie danych Dominium.pl

Studenci rządzą na rynku
Końcówka czerwca, jak i cała pierwsza połowa wakacji to specyficzny okres na krakowskim rynku najmu. W tym czasie zwykle trudniej jest znaleźć chętnych na wynajem mieszkania. Nadchodząca przerwa wakacyjna sprawia, że część studentów decyduje się na rezygnację z dotychczas zajmowanego lokum. Zostawiając zazwyczaj poszukiwanie miejsca do zamieszkania w przyszłym roku akademickim na końcówkę sierpnia lub początek września. Dlatego też średnie stawki najmu w czerwcu nie są wygórowane, a właścicieli mieszkań na wynajem zwykle łatwiej jest skłonić do negocjacji ceny.

Warto dodać, że zdarzają się również i tacy studenci, którzy poszukiwania lokum zostawiają na samą końcówkę września lub nawet początek października. Takie osoby muszą uzbroić się w dwa atrybuty – stalowe nerwy i głębszą kieszeń.

W końcówce września i na początku października wolne mieszkania rozchodzą się bowiem bardzo szybko, a oferty wynajmu lokalu mieszkalnego znikają ze stron internetowych. W tym gorącym okresie przypadki osób chcących wynająć mieszkanie w ciemno - bez jego wcześniejszego oglądnięcia - nie należą do rzadkości. Jako że popyt przewyższa podaż, znajduje to również odzwierciedlenie w najwyższych w ciągu roku stawkach czynszu. Sytuacja na ogół stabilizuje się w połowie października.
Mieszkania, które do tego czasu nie znajdą lokatorów, muszą często dłużej czekać na chętnych. W okresie przerwy semestralnej z przełomu stycznia i lutego część studentów lubi zmienić zajmowane miejsce, wtedy też zainteresowanie najmem młodych osób jest nieco wyższe. Popyt na wynajem mieszkań generują także absolwenci uczelni, którzy podejmują pracę w Krakowie oraz osoby z innych miast, migrujące do stolicy Małopolski. Zainteresowanie mieszkaniami wykazywane przez tą grupę najemców jest już rozłożone bardziej równomiernie w ciągu roku. Nie każdy właściciel mieszkania chce wynajmować studentom, szukając raczej osób pracujących, które z reguły prowadzą już bardziej spokojny tryb życia, a z drugiej strony mogą zapewnić zajętość mieszkania w dłuższym niż jeden rok okresie czasu.

W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się wiele mieszkań kupowanych przez inwestorów z myślą o wynajmnie. Z roku na rok oferta mieszkań do wynajęcia jest w Krakowie coraz szersza, oferowane lokale w nowych budynkach mają też wyższy standard wykończenia.

KAN

Czytaj także:

Ceny transakcyjne - mieszkania podrożały nie tylko w Krakowie

Zamknij [x]

Czytaj także:

Ceny transakcyjne - mieszkania podrożały nie tylko w Krakowie

Zamknij [x]