Szykują się zmiany w prawie budowlanym

Na rynku

W miniony wtorek (5 sierpnia) Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie prawo budowlane. Autorem wspomnianego projektu jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR). Propozycje MIiR dążą do ograniczenia kłopotliwych formalności, z którymi obecnie muszą zmagać się m.in. osoby budujące dom.

fot. RB
fot. RB

Najważniejszym elementem nowelizacji prawa budowlanego są zmiany dotyczące domów jednorodzinnych. Osoby planujące wzniesienie takiego budynku nie będą musiały uzyskiwać pozwolenia na budowę. Po zmianach proponowanych przez MIiR prywatny inwestor zgłosi jedynie zamiar budowy i dołączy projekt budynku wraz z niezbędnymi dokumentami. W trakcie kolejnych 30 dni starosta będzie mógł przedstawić zastrzeżenia dotyczące planowanej budowy. Po upływie miesięcznego terminu inwestor zyska prawo do rozpoczęcia prac budowlanych. Taka uproszczona procedura z regułą tzw. „milczącej zgody” nie będzie stosowana, jeżeli okaże się, że inwestycja może negatywnie oddziaływać na sąsiednie działki.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w ramach proponowanych zmian zamierza dodatkowo zlikwidować obowiązek przekazywania informacji o planowanym rozpoczęciu budowy. Jeżeli nowelizacja prawa budowlanego zostanie uchwalona w obecnym kształcie to zniknie również wymóg przedstawiania oświadczeń o zapewnieniu mediów i dostępu do drogi gminnej lub powiatowej.   

Kolejne rozwiązanie, które zaproponowało MIiR polega na rozszerzeniu katalogu obiektów niewymagających pozwolenia na budowę. Po zmianach w prawie budowlanym takiej zgody nie będzie musiała uzyskiwać na przykład osoba planująca wzniesienie warsztatu rzemieślniczego lub garażu (posiadającego do pięciu stanowisk włącznie).

(A.P.) 

Czytaj także:

Jak zmieni się program MdM?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Jak zmieni się program MdM?

Zamknij [x]