Raport NBP: Wzrosły ceny krakowskich mieszkań

Analizy, opinie

Narodowy Bank Polski zaprezentował ciekawe dane na temat sytuacji rynku mieszkaniowego. Przedstawiamy najciekawsze statystyki NBP, które dotyczą stolicy Małopolski.

Informacje te zostały zebrane w największych ośrodkach miejskich. Wśród miast uwzględnionych przez NBP znalazł się również Kraków.

W ciągu kwartału nowe lokale podrożały o 2,66%

Dane NBP potwierdzają wcześniejsze doniesienia o podwyżce cen notowanych na krakowskim rynku mieszkaniowym. Trzeba zaznaczyć, że w II kw. 2014 r. wzrosły przeciętne ceny transakcyjne, które są bardziej wiarygodnym miernikiem niż stawki ofertowe.

Od kwietnia do czerwca br. na krakowskim rynku pierwotnym miał miejsce znaczący wzrost średniej ceny transakcyjnej (o 2,66% w relacji do I kw. 2014 r.). Pod koniec czerwca w Krakowie przeciętny koszt zakupu 1 mkw. nowych lokali wynosił 6145 zł. Równocześnie odnotowano spadek średniej ceny ofertowej (do 6389 zł/mkw.). Ta zmiana przerwała trend obserwowany od III kw. 2013 r. (patrz poniższy wykres).  



W przypadku rynku wtórnego kwartalny wzrost średniej ceny transakcyjnej wyniósł aż 3,59%. Od kwietnia do czerwca br. była widoczna także korekta przeciętnej ceny ofertowej (patrz poniższy wykres). Pod koniec minionego kwartału krakowianie kupujący używane „M” za 1 mkw. płacili średnio 5937 zł. Cenowe oczekiwania sprzedawców były znacznie większe. Różnica pomiędzy przeciętną ceną ofertową i transakcyjną wyniosła prawie 750 zł/mkw.



Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli potwierdzają, że w minionym kwartale osoby kupujące krakowskie mieszkania miały mniejsze możliwości negocjacji ceny. W przypadku rynku pierwotnego średnia różnica pomiędzy ofertową i transakcyjną stawką za 1 mkw. spadła z 6,75% do 3,82%. Na rynku wtórnym w pierwszym kwartale luka między ceną ofertową i transakcyjną osiągnęła rekordowy poziom (15,15%). Od kwietnia do czerwca br. ta różnica spadła o cztery punkty procentowe (do 11,15%).



Sprzedawcy używanych „M” nadal muszą być cierpliwi

Na uwagę zasługują również informacje, które NBP zebrał po przeanalizowaniu czasu sprzedaży krakowskich „M”. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że mieszkańcy Krakowa przed sprzedażą używanego lokalu muszą uzbroić się w cierpliwość. Pod koniec marca br. średni czas od publikacji pierwszego ogłoszenia do podpisania aktu notarialnego wynosił około 140 dni. Rok wcześniej statystyczna sprzedaż ma rynku wtórnym trwała 106 dni. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zmiana z drugiego kwartału przełamała wzrostowy trend, który trwał od początku 2013 r.



Liczba krakowskich inwestorów jest wyższa niż w 2012 r.

W ramach uzupełnienia warto zaprezentować statystyki NBP, które dotyczą liczby podmiotów działających na krakowskim rynku mieszkaniowym. Narodowy Bank Polski na podstawie różnych źródeł informacji (w tym również portalu Dominium.pl) oszacował, że pod koniec 2013 r. w Krakowie nowe mieszkania lub domy oferowało 137 firm. To oznacza wzrost w stosunku do wyniku odnotowanego w 2012 r. (patrz poniższa tabela). Pod koniec ubiegłego roku liczba aktywnych inwestorów była już zbliżona do wartości odnotowanej trzy lata wcześniej.



W analizowanym okresie (lata 2010-2013) uwagę zwraca również szybki wzrost liczby pośredników i wspólnot mieszkaniowych. Większych zmian nie odnotowano wśród spółdzielni mieszkaniowych. Pod koniec minionego roku ich liczba (179) była niemal taka sama jak trzy lata wcześniej. 

Andrzej Prajsnar

źródło: WWW.NBP.PL

Czytaj także:

Rafał Sonik laureatem nagrody im. Jacka Michalskiego

Zamknij [x]

Czytaj także:

Rafał Sonik laureatem nagrody im. Jacka Michalskiego

Zamknij [x]