Na Superścieżce między krakowskimi rondami

Na rynku

Jak zmieni się przestrzeń pomiędzy Rondem Mogilskim a Rondem Grzegórzeckim? Odpowiedź na to pytanie poznamy, gdy dobiegną końca prace nad projektem partycypacyjnym „Superścieżka”.

fot. R
fot. R

Jego uczestnicy chcieliby, aby półkilometrowy obszar po wschodniej stronie al. Powstania Warszawskiego stał się terenem przyjaznym dla jego użytkowników i mieszkańców pobliskich osiedli. Bo na razie nie jest - póki co są tu jedynie chodniki, ścieżka rowerowa i parkingi.

„Superścieżka” to wspólna inicjatywa krakowskich organizacji społecznych, mieszkańców, gospodarzy dzielnicy, władz Krakowa, architektów związanych z Krakowem i inwestorów prywatnych. Rezultat 5-tygodniowych prac nad projektem (warsztatów, spotkań, wykładów i dyskusji) to jak dotąd prawie 70 pomysłów na zmianę przestrzeni przy alei Powstania Warszawskiego, dziś nieprzyjaznej i hałaśliwej. Niezwykle istotne jest poparcie władz miasta dla społecznej inicjatywy: Wiceprezydent ds. Inwestycji Miejskich Tadeusz Trzmiel zapowiedział, że miasto zrealizuje projekt na działkach należących do gminy.

fot. R

Jakie propozycje padały w trakcie trwających 5 tygodni warsztatów? Na przykład: zaprojektowanie nowoczesnych i funkcjonalnych mebli miejskich oraz charakterystycznego tylko dla tego miejsca oświetlenia, które wpisałyby się w charakter dzielnicy. Wzmocnienie identyfikacji miejsca poprzez nadanie mu spójnego charakteru: od zastosowania jednolitych materiałów na całej długości, aż po stworzenie oryginalnych form ziemnych, które pozwolą na oddzielenie tego terenu od ruchliwej arterii, a jednocześnie podniosą jego walory estetyczne. O charakterze przestrzeni decydować też może jej ożywienie w godzinach popołudniowo-wieczornych, gdy pustoszeją funkcjonujące tu biura i urzędy - pomóc by tu mogło na przykład wykorzystanie parkingu jako skateparku, a fortu Lubicz – jako amfiteatru czy kina pod chmurką. Były też bardziej „szalone” propozycje, jak choćby: całoroczna teflonowa ślizgawka, przeszklony ogród zimowy, czy schody udające klawiaturę.

fot. R

O tym, które z pomysłów zostaną zrealizowane, zdecydują we wrześniu br. mieszkańcy Krakowa, głosując podczas otwartej debaty z udziałem urbanistów z pracowni Jana Gehla.

"To pierwsze tego typu działanie w Krakowie i jedno z pierwszych w Polsce" – mówi Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, koordynator akcji. "Chcieliśmy połączyć środowiska, które dotąd ze sobą nie współpracowały, aby dać szansę na stworzenie w tak trudnej przestrzeni ciekawego, przyjaznego miejsca, które zachęci poruszających się tam ludzi do choć chwilowej pauzy".

Projekt partycypacyjny „Superścieżka” będzie pierwszym tak dużym przedsięwzięciem placemakingowym w Polsce. Łączny koszt opracowania koncepcji, kampanii medialnej oraz przeprowadzenia warsztatów społecznych to ponad 300 tys. zł, ale poniosą go prywatni inwestorzy, firmy świadczące swoje usługi nieodpłatnie i osoby społecznie zaangażowane w projekt. Dzięki wsparciu udało się docelowy koszt przeprowadzenia warsztatów znacznie obniżyć.  Przygotowanie koncepcji oraz przedstawienie jej władzom miasta planowane jest na listopad tego roku. Realizacja, podzielona na etapy, rozpocznie się za niecały rok - w kwietniu 2016 roku. Kolejne etapy wykonywane będą zarówno w ramach prywatnych inwestycji, jak i z inicjatywy gminy - na terenach należących do miasta. Zakończenie prac nad pierwszym etapem projektu, uwzględniającym zagospodarowanie skweru im. Mariana Eilego, zaplanowano na październik 2016 roku.


źródło: informacja prasowa

Czytaj także:

Park Avenue Apartments blisko stanu surowego

Zamknij [x]

Czytaj także:

Park Avenue Apartments blisko stanu surowego

Zamknij [x]