Im wyżej, tym drożej?

Na rynku

Piętro, na którym usytuowany jest lokal tak jak każda inna cecha mieszkania ma wpływ na jego cenę. Sytuacja inaczej wygląda jednak w starszych budynkach, a inaczej w nowym budownictwie.

fot. R
fot. R

Rynek wtórny - piętra od 1 do 3     
Gdy mówimy o rynku wtórnym, to zwykle najwyżej wyceniane są mieszkania zlokalizowane na piętrach 1-3. Dotyczy to przede wszystkim starszych budynków, w kamienicach oraz w tzw. wielkiej płycie. Lokale mieszkalne położone na parterze są traktowane jako mniej atrakcyjne, głównie ze względów bezpieczeństwa. Trzeba także wspomnieć o ograniczonej prywatności, bowiem z ulicy często dokładnie widać, co dzieje się w takich mieszkaniach. Jeżeli natomiast chodzi o jednostki mieszkalne położone na wyższych kondygnacjach, to na niższą cenę niewątpliwie ma wpływ konieczność korzystania z windy i związane z tym niedogodności.

Cena za panoramę
Inaczej sprawa się ma z mieszkaniami w nowych blokach. Zgodnie z obiegową opinią w nowych inwestycjach deweloperskich lokale położone na wyższych piętrach są często droższe. Widać to zwłaszcza w projektach o podwyższonym standardzie. Wynika to z faktu, że na wyższych kondygnacjach deweloperzy często lokują najbardziej reprezentacyjne lokale. Stanowią one nieraz wizytówkę całego projektu. Na wysokich kondygnacjach sytuowane są w takim wypadku mieszkania z wyższej półki, o większej powierzchni i apartamentowym standardzie. Takie lokale posiadają też przeważnie duży balkon lub taras o powierzchni kilkunastu, a czasem dochodzący nawet do kilkudziesięciu mkw., który ma dodatkowo zachęcać potencjalnych kupców. Mieszkanie na wysokim piętrze na osiedlu złożonym z samych wieżowców, jakie w naszym kraju zostały odziedziczone po poprzednim ustroju, nie niesie ze sobą wielu zalet. Duże skupisko ludzi na stosunkowo niewielkiej przestrzeni oraz widok z okna na sąsiedni wieżowiec nie są zachęcające. Z kolei w nowej inwestycji, zlokalizowanej w okolicy o kilkupiętrowej zabudowie, już sama dostępna panorama dzielnicy może przeważać nad minusami mieszkania na wyższych kondygnacjach. Z drugiej strony firmy deweloperskie starają się wynagrodzić wady mieszkania na parterze. Najczęściej oferują niewielki, zasłonięty przed wzrokiem przechodniów ogródek. W wielu dzisiejszych inwestycjach można też spotkać się z podniesionym parterem, który zapewnia nieco większą prywatność.

Moda na kameralne inwestycje
Tyle teoria, a jak wygląda praktyka ? To ile kupujący chce zapłacić za konkretne piętro wynika w prostej linii z indywidualnych preferencji. Wydaje się jednak, że w Krakowie powoli przemija moda na wysokie projekty deweloperskie. Oczywiście nadal można spotkać nowe inwestycje składające się z dziesięciu i więcej pięter. Dzisiaj jednak na topie są raczej kameralne bloki do trzeciego, czwartego, czasem do piątego piętra.

Najdroższe nowe mieszkania na najwyższych kondygnacjach w poszczególnych dzielnicach Krakowa, luty 2016 r.

Opracowanie własne na podstawie danych portalu Dominium.pl dotyczących lokali z potwierdzoną ceną.

Powyżej przedstawione zostały najdroższe mieszkania spośród nowych lokali, położonej na najwyższej kondygnacji w poszczególnych dzielnicach. Co ciekawe, zarówno najdroższe, jak i najtańsze lokum w zestawieniu są usytuowane na 10 piętrze, odpowiednio na Grzegórzkach i Prądniku Czerwonym.

KAN

Czytaj także:

Wtórny rynek mieszkań na przełomie roku

Zamknij [x]

Czytaj także:

Wtórny rynek mieszkań na przełomie roku

Zamknij [x]