Ekologiczny dom - co można zyskać?

Poradnik

Mamy dziś do czynienia ze swoistą, bardzo zresztą pozytywną „modą” na ekologię. Bo przecież warto starać się, żeby ekologiczne zachowania w domu przyczyniały się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Czasem wystarczy niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń, aby dom stał się bardziej ekologiczny.

fot. R
fot. R

A więc: oszczędzajmy energię elektryczną. Wymieńmy zwykłe żarówki na energooszczędne, co pozwoli zaoszczędzić nawet 50% energii! Poza tym żarówki energooszczędne nagrzewają się słabiej niż zwykłe żarówki i działają do 10 razy dłużej. Zmieńmy żarówki o dużej mocy na słabsze i wyłączajmy światło, jeśli go nie używamy. W miejscach takich jak klatki schodowe czy na terenie wokół domu warto zainstalować czujniki ruchu. W ogrodzie można wykorzystać światło solarne, które zasilone energią słoneczną podczas dnia oddaje ją po zmroku. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, warto zastosować baterie fotowoltaiczne na dachu, które zamieniają energię słoneczną na elektroniczną.

Starajmy się wykorzystać maksymalnie naturalne światło słoneczne. Sytuujmy miejsca do czytania i pracy w pobliżu okien i świetlików. Unikajmy silnego zasłaniania okien poprzez ciężkie zasłony i kotary.

Korzystajmy z ekologicznych sprzętów RTV i AGD. Kiedy nie korzystamy z komputera czy ładowarki, odłączmy je od zasilania.

Pomyślmy o oszczędzaniu wody. Kąpiel pod prysznicem przyczyni się do zużycia dużo mniejszej ilości wody niż kąpiel w wannie. Jeśli nie mamy prysznica, to kąpiąc się w wannie nie nalewajmy wody do pełna. Warto również zakręcać wodę podczas mycia zębów. Używajmy baterii jednouchwytowych, co pozwoli nam na szybkie ustawienie odpowiedniej temperatury strumienia. Możemy także zainstalować w łazience baterie bezdotykowe, które przepuszczają wodę jedynie, gdy trzymamy ręce bezpośrednio pod kranem. Dobrym rozwiązaniem są także baterie termostatyczne, które pozwalają na ustawienie stałej, odpowiedniej temperatury, przez co wpływają na mniejsze zużycie wody. Do zmniejszenia zużycia wody w kuchni przyczyni się też używanie zmywarki. Robiąc pranie czy zmywanie zgromadźmy tyle rzeczy, aby bęben był pełny.

Pamiętajmy o odmrażaniu zamrażalnika i dbaniu o chłodziarkę, co wpłynie na mniejsze zużywanie przez nią energii.

Zastanawiając się nad kupnem nowych mebli, rozważmy możliwość naprawienia starych lub ich redesignu. Możemy też zakupić meble ekologiczne pochodzące z recyklingu.

Podczas sprzątania ograniczmy zużycie szkodliwych dla środowiska i dla nas detergentów i środków chemicznych. Pokuśmy się o stosowanie bardziej domowych sposobów na czyszczenie. Dobrze znana soda oczyszczona wspaniale nadaje się do szorowania, a w połączeniu z mydłem wzmacnia jego właściwości czyszczące. Jeśli wybieramy mydło, możemy wybrać mydło roślinne, które jest nietoksyczne. Ocet i kwasek cytrynowy znakomicie usuwają tłuszcz i kamień. Dodatkowo możemy zastosować olejki eteryczne. Niektóre z nich mają właściwości antybakteryjne, np. imbir, kamfora, kardamon, lawenda, cytryna, zielona herbata, limonka, pomarańcza, szałwia i wiele innych.

Te sposoby nie wymagają specjalnego trudu z naszej strony, a mogą zdecydowanie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz

Czytaj także:

Do końca stycznia trzeba rozliczyć ryczałt za wynajem

Zamknij [x]

Czytaj także:

Do końca stycznia trzeba rozliczyć ryczałt za wynajem

Zamknij [x]