113. Giełda SBDiM: udane zakończenie roku targowego

Na rynku

W mijającym roku Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM) zorganizowało sześć imprez targowych. Ostatnia tegoroczna giełda odbyła się w miniony weekend (21-22 listopada 2015 r.).

fot. A.P.
fot. A.P.

Można stwierdzić, że 113. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań w udany sposób zakończyła cały rok targowy. W sobotę i niedzielę hala Centrum Targowego Chemobudowa zgromadziła bowiem sporą liczbę krakowian zainteresowanych mieszkaniami. Może to sugerować, że w najbliższych miesiącach krakowscy deweloperzy nie powinni mieć problemów ze sprzedażą mieszkań. Optymizm inwestorów potwierdzają nowe projekty, które zostały zaprezentowane podczas giełdy.

Koniunktura rynkowa pozytywnie wpływa na liczbę wystawców
Dane firmy Emmerson, które przedstawiono podczas poprzedniej giełdy wskazują, że w minionym kwartale krakowscy deweloperzy odnotowali rekord sprzedaży. Od początku lipca do końca września br. aż 2600 lokali znalazło pierwszych właścicieli. Tak dobry wynik sprzedażowy zwiększa zainteresowanie targami mieszkaniowymi wśród wystawców - na 113. edycji Giełdy pojawiło się ich 78. To oznacza, że po raz kolejny prawie wszystkie stanowiska targowe były zajęte. Organizatorzy giełdy nie mogli również narzekać na liczbę potencjalnych nabywców odwiedzających halę Chemobudowy.

Giełda SBDiM jest ukierunkowana głównie na rynek pierwotny. Dlatego nie może dziwić fakt, że podczas targów to inwestorzy mieszkaniowi zajęli większość stanowisk wystawowych. Prócz stałych bywalców giełd (m.in. Budopol, Fronton, Instal Kraków, Grupa Buma, Proins, S.M. Śnieżka, Wawel Service), w hali C.T. Chemobudowa pojawiły się również mniej znane firmy. Warto nadmienić, że wśród targowych wystawców debiutowało kilku deweloperów.

Pierwszym z nich jest chorzowska spółka Eion, która specjalizuje się w kameralnych projektach o wysokim standardzie. Właśnie takie cechy ma krakowska inwestycja Kamienice z Witrażami (ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, dz. Podgórze). Podczas giełdy ofertę zaprezentowała również spółka Lubelska 14-18 sp. z o.o. S.K.A. Wspomniany inwestor zmienia budynek przemysłowy przy ul. Lubelskiej w zespół 81 luksusowych loftów. Na Giełdzie debiutowała też spółka Architecture Vento. Deweloper podczas targów prezentował dwa krakowskie projekty: Osiedle Tuchowskie Zacisze oraz Osiedle Kobierzyńska. Podczas imprezy po raz pierwszy pokazano także m.in. inwestycję Bronowickie Ogrody, zlokalizowaną przy ul. Sosnowieckiej (firma Des) oraz inwestycję przy ul. Białoprądnickiej (Wawel Service).

Na giełdzie nie zabrakło również firm, których działalność jest związana z rynkiem mieszkaniowym. Do tej grupy zaliczają się:
- banki (Bank Pekao, Deutsche Bank, Bank Spółdzielczy Rzemiosła)
- pośrednicy kredytowi (Konsultacje Kredytowe Konsult, Phinance, Trans-Kredyt)
- firmy wyspecjalizowane w projektowaniu i wykańczaniu wnętrz (Excellent, FreshR pracownia projektowa, Projektanci z Polecenia)
- portale ogłoszeniowe i branżowe media

Nowe inwestycje mają zróżnicowany standard oraz poziom cen
Mimo krótkiej przerwy między kolejnymi targami, w miniony weekend znów można było zobaczyć kilka nowych inwestycji. To świadczy o tempie wprowadzania kolejnych projektów na krakowski rynek.

Osoby szukające stosunkowo tanich mieszkań z pewnością mogły zainteresować się najnowszą inwestycją firmy KG Group. Ten krakowski deweloper niedawno wprowadził do swojej oferty trzeci etap Osiedla Plitza (ul. Plitza, dz. Dębniki). W ramach kolejnego projektu firmy KG Group powstaną aż 202 nowe lokale o powierzchniach od 27,03 mkw. do 93,45 mkw. W trzecim etapie inwestycji Osiedle Plitza znajdą się mieszkania o różnej liczbie pokoi (1, 2, 3, 4, a nawet 5). Wszystkie lokale powinny być gotowe w połowie 2017 r. Ich właściciele będą mieli do dyspozycji dobrze rozbudowaną infrastrukturę w sąsiedztwie (sklepy, punkty usług, szkoły, przedszkola, sklepy, tereny zielone). Możliwość zakupu mieszkania z rządową dopłatą na pewno zwiększa atrakcyjność nowej propozycji KG Group.

Kolejny z nowych projektów mieszkaniowych jest przeznaczony dla krakowian dysponujących znacznie większymi dochodami. Takie osoby z zainteresowaniem oglądały stoisko, na którym prezentowano inwestycję Apartamenty Dąbrowskiego. Wspomniany projekt do I kw. 2017 r. powstanie przy ulicy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (dz. Podgórze). W prestiżowej okolicy Kazimierza i Starego Podgórza inwestor zamierza wybudować 58 mieszkań o powierzchniach od 24,00 mkw. do 71,60 mkw. i cztery lokale usługowe (57,00 mkw. - 387,09 mkw.). Ze względu na poziom cen ofertowych (7 900 zł/mkw. - 11 000 zł/mkw.) i wysoki standard wykończenia nowoczesnego budynku Apartamenty Dąbrowskiego są ofertą przeznaczoną dla wymagających klientów. Te osoby mogą liczyć na pięcioprocentowy rabat, po podpisaniu umowy deweloperskiej do końca 2015 roku.

Warto wspomnieć, że w trakcie 113. Giełdy SBDiM rabaty oferowali również inni deweloperzy. Przykładem może być firma Budopol. Jej klienci, dzięki jednorazowej wpłacie, mogą kupić mieszkanie przy ul. Ostatniej (dz. Prądnik Czerwony) z rabatem wynoszącym 10%. Jeszcze większą obniżkę zaproponowała spółka Instal Kraków. Dla klientów wspomnianego dewelopera przewidziano możliwość zakupu wybranych miejsc postojowych i garaży z rabatem 35%. Ta promocja, dotycząca projektu Sołtysowska Park, trwa do końca 2015 r. lub do wyczerpania puli miejsc postojowych i garaży.

A.P.

Czytaj także:

Weekendowe Dni Otwarte „Kwiatowej Równiny”

Zamknij [x]

Czytaj także:

Weekendowe Dni Otwarte „Kwiatowej Równiny”

Zamknij [x]